Chat

Takaisin keskustelualueelle | Vastaa viestiin

Soluhuoneen koko?

dints kirjoittaa 25.7.2010 19:01
Olen muuttamassa kahden hengen soluun jonka koko on yhteensä 48 neliötä, ja minun osuuteni 24 neliötä. Olenko oikeassa kun olen nyt siis päätellyt, että "omiin" neliöihin on laskettu oma huone + puolet yhteisistä tiloista?

Mahtuukohan soluihin yleensä vaivatta 120cm leveä sänky? Ainakin Pirttimäen solujen pohjapiirroksessa keittiö(olohuone) näyttää isolta huoneisiin verrattuna..
... kirjoittaa 25.7.2010 19:27
Kyllä se taitaa juurikin noin mennä, että oma huone + puolet yhteisistä tiloista. Omassa juuri 48 neliön soluasunnossa huoneeni koko taisi olla jotakuinkin 3m x 4m, josta kiinteä vaatekaappi vielä haukkasi suuren osan.
... kirjoittaa 25.7.2010 19:28
Olet, juurikin näin se on laskettu. Oman huoneen kokoa ei siis pysty vielä tuosta tietämään, korkeintaan arvioimaan (onko ehkä puolet omasta tilasta tms). Uskoisin, että sinne huoneeseen 120cm leveä sänky mahtuu hyvin, eri asia sitten on miten paljon/hyvin sinne saa sen lisäksi mahtumaan muita huonekaluja (riippuu siitä miten paljon/minkä kokoisia ne ovat ja minkä mallinen huone on).